Vyšnių ir trešnių auginimas
Vyšnios ir trešnės puikiai papildys bet kurį sodą, džiugins besiskleidžiančiais pavasario žiedais ir vaišins sultingom uogom. Nesvarbu, ar ieškote saldžiųjų ar rūgščių vyšnių, norint sėkmingai sodinti, auginti ir genėti šiuos medžius būtina suprasti, kaip efektyviai sodinti, auginti ir genėti. Čia yra išsamus vadovas, padėsiantis auginti sveikas vyšnias bei trešnes.
Tinkamo vyšnių medžio pasirinkimas
Prieš pradėdami sodinti, nuspręskite, kokia vyšnios rūšis geriausiai atitinka jūsų klimatą ir skonį. Du pagrindiniai tipai yra:
- Saldžiosios vyšnios (trešnės): geriausia valgyti šviežią, šiems medžiams kryžminiam apdulkinimui reikalingas partneris.
- Rūgščiosios vyšnios: aštraus skonio, šios vyšnios idealiai tinka kepimui ir virimui, o kai kurios veislės yra savidulkės.
Renkantis medį, atsižvelkite į savo augimo zoną, nes vyšnios geriausiai klesti USDA 5–8 zonose.
Vyšnių sodinimas
- Laikas
Idealus laikas sodinti vyšnias yra ankstyvas pavasaris arba ruduo, kai oras vėsesnis, o medis miega. - Vieta
Pasirinkite saulėtą vietą, kurioje kasdien būtų bent 6-8 valandos saulės šviesos. Gera oro cirkuliacija taip pat svarbi grybelinių ligų prevencijai. - Dirvos paruošimas
Vyšnios mėgsta gerai nusausintą, priemolio dirvožemį, kurio pH yra nuo 6,0 iki 7,0. Jei jūsų dirvožemis yra sunkus molio arba per daug smėlėtas, apsvarstykite galimybę jį papildyti organinėmis medžiagomis arba kompostu, kad pagerintumėte drenažą ir maistines medžiagas. - Sodinimo procesas
Iškaskite duobę, kuri yra dvigubai platesnė ir gilesnė nei jūsų vyšnios šaknies rutulys. Tai leidžia šaknims plisti.- Paruoškite medį: švelniai išimkite medį iš talpyklos ir pašalinkite visas besisukančias šaknis. Jei medis yra suvyniotas į maišą, įsitikinkite, kad audeklas netrukdo šaknims.
- Pastatykite medį: padėkite medį skylės centre, užtikrindami, kad skiepų jungtis (išsipūtusi ant kamieno) būtų aukščiau dirvožemio lygio. Tai labai svarbu medžio sveikatai.
- Užpildymas: užpildykite skylę iškastu dirvožemiu, švelniai patrinkite, kad neliktų oro kišenių, ir gerai laistykite.
- Mulčias: Aplink medžio pagrindą užtepkite maždaug 5-10 cm storio organinio mulčio sluoksnį, kad išsaugotumėte drėgmę ir slopintumėte piktžoles.
- Laistymas
Pirmuosius kelis mėnesius giliai laistykite naują medį kartą per savaitę, ypač sausros metu. Po įsikūrimo vyšnios yra gana atsparios sausrai.
Vyšnių auginimas
- Tręšimas
Tręškite savo vyšnią ankstyvą pavasarį subalansuotomis trąšomis, specialiai sukurtomis vaismedžiams. Vadovaukitės pakuotės instrukcijomis dėl naudojimo normų. - Genėjimas
Reguliarus genėjimas padeda išlaikyti medžio formą, skatina vaisių augimą ir apsaugo nuo ligų. - Kenkėjų ir ligų valdymas
Stebėkite įprastus kenkėjus, tokius kaip amarai, voratinklinės erkės ir vaisinės muselės. Jei reikia, naudokite organinius pesticidus arba insekticidinius muilus. Užkirskite kelią ligoms užtikrindami gerą oro cirkuliaciją aplink medį ir vengdami laistyti virš galvos. - Derliaus nuėmimas
Paprastai trešnės bus paruoštos derliaus nuėmimui birželio pabaigoje – liepos pradžioje, o vyšnios sunoksta kiek anksčiau. Nuimkite derlių, kai vyšnios yra sodrios spalvos ir lengvai nusileidžia nuo stiebo.
Vyšnių genėjimas
- Laikas
Genėjimas turėtų būti atliekamas žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį, kol medis dar miega, arba nuėmus vaisių derlių, priklausomai nuo genėjimo tipo. - Reikalingi įrankiai
Didesnėms šakoms naudokite aštrias, švarias genėjimo žirkles, skutiklius ir pjūklus. Tinkama sanitarinė priežiūra padeda užkirsti kelią ligų plitimui. - Pagrindiniai genėjimo būdai
Retinimas: pašalinkite perkrautas šakas, kad saulės spinduliai prasiskverbtų ir oras cirkuliuotų. - Formavimas: formuokite medį į centrinę lyderio sistemą arba atviro centro formą, atsižvelgiant į veislę.
Trešnėms geriau pasirinkti centrinį lyderį, o vyšnioms gali būti naudingas atviras centras, kad būtų lengviau nuimti derlių. Nukirpkite ilgas šakas, kad paskatintumėte krūmų augimą. - Priežiūra po to
Didesnes žaizdas patepkite medžių dažais, kad išvengtumėte kenkėjų ir ligų. Po genėjimo stebėkite, ar nėra streso ar ligos požymių.
Tinkamai sodindami, augindami ir genėdami, galėsite džiaugtis vaisingu vyšnių bei trešnių derliumi daugelį metų. Atminkite, kad kantrybė yra svarbiausia: gali prireikti kelerių metų, kol jūsų medis duos vaisių, bet laukti tikrai verta. Linksmo sodininkavimo!