Pelargonijų auginimas
Pelagonija populiarus žydintis augalas, kurį galima auginti tiek namuose, tiek lauke. Dėl savo ryškių žiedų ir malonaus kvapo pelagonija yra mėgstama sodininkų, suteikianti spalvų ir grožio bet kuriai erdvei. Nesvarbu, ar turite nedidelę terasą, ar saulėtą palangę, pelagonija yra universalus augalas, klestintis įvairiose aplinkose. Šie augalai yra kilę iš Viduržemio jūros regiono ir yra žinomi dėl savo gražių gėlių ir kompaktiško augimo. Pelagonijos auginimas gali būti naudinga sodininkams, norintiems savo lauko erdvėms suteikti spalvų ir grožio. Štai keletas patarimų, kaip sėkmingai auginti pelagoniją savo sode.
Šviesa ir vieta: pelagonijos augalai klesti saulėje ir daliniame pavėsyje. Pasirinkite savo sodo vietą, kuri kiekvieną dieną gauna bent 6–8 valandas saulės šviesos. Tačiau jie taip pat gali toleruoti tam tikrą šešėlį, ypač karščiausią dienos dalį. Būtinai pasodinkite pelagoniją į gerai nusausintą dirvą, kad neužmirktų, o tai gali sukelti šaknų puvinį.
Laistymas: pelagonijos mėgsta nuolat drėgną dirvą, tačiau nemėgsta užmirkimo. Laistykite reguliariai, ypač karštu ir sausu laikotarpiu. Būkite atsargūs ir neperlaistykite, nes tai gali sukelti šaknų puvinį. Mulčiavimas gali padėti išlaikyti drėgmę ir reguliuoti dirvožemio temperatūrą.
Tręšimas: pelagonijos augalams nereikia daug tręšti. Subalansuotos, lėtai atpalaiduojančios trąšos, naudojamos ankstyvą pavasarį ir vasaros viduryje, turėtų suteikti pakankamai maistinių medžiagų sveikam augimui ir žydėjimui. Venkite naudoti daug azoto turinčių trąšų, nes jos gali skatinti lapų augimą, o ne žiedų susidarymą.
Genėjimas: reguliarus genėjimas gali padėti skatinti krūminį augimą ir gausesnį pelagonijų augalų žydėjimą. Reikėtų nuskinti peržydėjusius žiedus. Genėti galima visą auginimo sezoną, tačiau venkite intensyvaus genėjimo vasaros pabaigoje ar rudenį, nes tai gali sumažinti augalo gebėjimą sėkmingai peržiemoti.
Kenkėjai ir ligos: šie augalai yra gana atsparūs kenkėjams ir ligoms, tačiau kartais juos gali paveikti amarai, miltligės ar miltligė. Stebėkite bet kokius užkrėtimo ar ligos požymius ir nedelsdami gydykite, kad išvengtumėte tolesnio plitimo. Insekticidinis muilas gali būti veiksmingas nuo amarų, o fungicidai gali padėti kontroliuoti miltligę.
Auginant pelagoniją patalpose, svarbu pasirinkti vietą, kurioje gausu saulės šviesos. Padėkite augalą saulėtame lange, kur kiekvieną dieną galėtų gauti bent 6–8 valandas tiesioginių saulės spindulių. Pelagonijai labiau patinka gerai nusausinantis dirvožemis, todėl būtinai pasodinkite ją į vazoną su geromis drenažo angomis, kad neužmirktų. Reguliariai laistykite augalą, leiskite žemei šiek tiek išdžiūti tarp laistymo. Tręškite kartą per mėnesį subalansuotomis trąšomis, kad paskatintumėte sveiką augimą ir žydėjimą.
Jei auginate pelagoniją lauke, sode ar kieme pasirinkite saulėtą vietą su gerai nusausinančiu dirvožemiu. Pasodinkite savo pelagoniją tokioje vietoje, kur ji gaus rytinės saulės, o popiet – dalinį pavėsį, kad apsaugotų nuo didelio vidurdienio karščio. Reguliariai laistykite augalą, kad dirvožemis būtų nuolat drėgnas, bet neužmirkęs. Tręškite kas 6–8 savaites subalansuotomis trąšomis, kad palaikytumėte jos augimą ir žydėjimą.
Pelagonija yra mažai priežiūros reikalaujantis augalas, gana atsparus kenkėjams ir ligoms. Tačiau atkreipkite dėmesį į įprastas problemas, tokias kaip amarai, voratinklinės erkės ir miltligė, ir nedelsdami imkitės veiksmų, kad išspręstumėte problemas. Norėdami paskatinti krūmų augimą ir gausų žydėjimą, reguliariai nuskinkite augančius pelagonijos galiukus, kad paskatintumėte šakojimąsi.
Tinkamai prižiūrint pelagonija gali klestėti tiek patalpoje, tiek lauke, suteikdama jums gražius žiedus per visą šiltąjį sezoną. Nesvarbu, ar esate patyręs sodininkas, ar pradedantysis augalų entuziastas, pelagonija yra augalas, kurį galite auginti ir džiaugtis tiek savo namuose, tiek ir sode.