Bijūnų auginimas
Bijūnai yra mėgstami daugiamečiai augalai, auginami dėl vešlaus žydėjimo ir puikaus kvapo, skelbiančio pavasario atėjimą. Dėl savo nepaprastos spalvų ir formų žiedų jie gali būti išskirtiniai bet kurio sodo akcentai. Jei gyvenate 5–6 atsparumo zonose, šiame straipsnyje sužinosite apie geriausią bijūnų sodinimo, auginimo, priežiūros ir genėjimo praktiką.
Kada sodinti bijūnus?
Laikas: geriausias laikas sodinti bijūnus yra rudenį (rugsėjo pabaigoje–lapkričio mėn.) arba ankstyvą pavasarį (nuo kovo iki balandžio pradžios) prieš paskutines šalnas. Rudens sodinimas leidžia šaknims įsitvirtinti prieš žiemą, o pavasarinis sodinimas yra idealus, jei neturėjote galimybės sodinti rudenį.
Dirvožemio temperatūra: reikia, kad dirvožemio temperatūra būtų maždaug 10–15 °C, kad būtų optimalus augimas sodinant pavasarį.
Augalų pasirinkimas: rinkitės sveikas bijūnų šaknis arba gumbus (taip pat žinomus kaip „akys“), kurie yra putlūs ir turi bent tris ar penkis pumpurus.
Kaip auginti bijūnus?
Vieta: pasirinkite vietą, kurioje šviečia daug saulės (mažiausiai 6 valandos saulės šviesos per dieną). Bijūnai geriausiai klesti gerai nusausintuose dirvožemiuose, o ypač karštu metu jiems gali būti naudingas popiečio šešėlis.
Dirvos paruošimas: bijūnai mėgsta turtingą, priemolio dirvą, kurios pH lygis yra nuo 6,0 iki 7,0. Dirvožemį galite pagerinti prieš sodindami įmaišę komposto arba gerai perpuvusio mėšlo.
Kaip sodinti?
- Iškaskite skylę, kuri būtų pakankamai plati ir gili, kad tilptų bijūnų šaknys.
- Padėkite šaknį taip, kad „akys“ būtų nukreiptos į viršų ir būtų maždaug 2.5-5 cm žemiau dirvožemio paviršiaus. Pasodinus per giliai, jie gali nežydėti.
- Užpildykite skylę dirvožemiu, švelniai sutvirtinkite ir gausiai laistykite.
Kaip prižiūrėti?
Laistymas: bijūnus reikia reguliariai laistyti, ypač pirmaisiais metais, kai jie augina šaknis. Po to jie yra gana atsparūs sausrai. Laistykite giliai, kad paskatintumėte gilų šaknų augimą, tačiau venkite perlaistyti, kad išvengtumėte šaknų puvimo.
Tręšimas: pavasarį, prieš pat naujo augimo pradžią, naudokite subalansuotas trąšas (pvz., 10-10-10). Venkite pertręšti, nes tai gali sukelti gausų lapijos augimą ir menką žydėjimą.
Mulčiavimas: aplink augalus užtepkite organinio mulčio sluoksnį (5-8 cm), kad išlaikytumėte drėgmę, slopintumėte piktžoles ir reguliuotumėte dirvožemio temperatūrą.
Kenkėjų ir ligų kontrolė: stebėkite amarus ir kitus įprastus kenkėjus. Jei pastebėjote užkrėtimus, nedelsdami apdorokite juos insekticidiniu muilu arba kita priemone. Gera oro cirkuliacija, tinkamas atstumas ir laistymas, vengiant pilti vandenį ant lapų, gali padėti išvengti ligų.
Kada genėti?
Genėjimas paprastai atliekamas rudenį, kai lapai nudžiūsta (paprastai po pirmųjų šalnų) arba ankstyvą pavasarį, prieš prasidedant naujam augimui.
Kaip genėti?
Pašalinkite nužydėjusius žiedus ir negyvus lapus, kad augalas būtų sveikas ir paskatintų oro cirkuliaciją.
Nupjaukite stiebus maždaug 10-15 cm aukštyje virš žemės. Žoliniams bijūnams taip pašalinsite visą viršūnę, o medėjančius bijūnus genėkite, kad suformuotumėte formą ir pašalintumėte negyvą medieną.
Valymas: labai svarbu išvalyti visas nukritusias šiukšles nuo bijūnų, kad jūsų sode neperžiemotų kenkėjai ir ligos.
Taigi bijūnai yra stulbinanti bet kurio sodo puošmena, metai iš metų suteikiantys grožio ir kvapo. Laikydamiesi šių sodinimo, auginimo, priežiūros ir genėjimo gairių, galite užtikrinti, kad jūsų bijūnai klestėtų ir įspūdingai žydėtų vėlyvą pavasarį ir vasaros pradžioje. Su kantrybe ir atsidavimu jūsų bijūnai klestės, džiugindami jus ir jūsų lankytojus daugelį ateinančių sezonų.