Astilbių auginimas
Astilbės yra gražūs daugiamečiai augalai, pasižymintys plunksniškais, į plunksną panašiais žiedais, žydinčiais rožiniais, raudonais, baltais ir violetiniais atspalviais. Jų vešli lapija ir ryškūs žiedai ne tik suteikia spalvų šešėlingoms jūsų sodo vietoms, bet ir pritraukia apdulkintojus, pavyzdžiui, bites ir drugelius. Jei ketinate auginti šiuos augalus, čia yra išsamus vadovas, kaip sėkmingai jas auginti.
Tinkamos vietos pasirinkimas
Saulės šviesa
Astilbės klesti daliniame arba pilname pavėsyje; idealiu atveju jie turėtų gauti nuo keturių iki šešių valandų saulės spindulių per dieną. Nors kai kurios veislės gali toleruoti daugiau saulės, per daug tiesioginių saulės spindulių gali nudeginti jų lapus ir prastai augti.
Reikalavimai dirvožemiui
Astilbės mėgsta gerai nusausintą, drėgną ir turtingą organinę dirvą. Jos klesti nuo šiek tiek rūgštinio iki neutralaus pH lygio dirvoje (maždaug nuo 6,0 iki 7,0). Jei jūsų dirvožemis yra sunkus molingas arba smėlio, galite jį pagerinti įpildami komposto arba gerai perpuvusio mėšlo, kad pagerintumėte drenažą ir derlingumą.
Astilbių sodinimas
Kada sodinti
Geriausias laikas sodinti astilbes yra pavasarį, praėjus šalnoms, arba rudenį, likus maždaug šešioms savaitėms iki pirmųjų stiprių šalnų.
- Sodinimo procesas
- Paruoškite dirvą: atlaisvinkite dirvą pasirinktoje vietoje ir įmaišykite organinių medžiagų.
- Iškaskite skyles: sukurkite skylutes, kurios yra maždaug dvigubai pločio ir tokio pat gylio kaip astilbės augalo šaknies rutulys.
- Įdėjimas: švelniai išimkite augalą iš talpyklos ir atlaisvinkite visas tvirtai surištas šaknis. Įdėkite augalą į skylę, kad vainikas būtų lygus dirvožemio paviršiui.
- Užpildymas ir laistymas: Užpildykite skylę dirvožemiu ir gerai laistykite, kad aplink šaknis nebūtų oro kišenių.
Tarpai
Sodinant astilbes, priklausomai nuo veislės, jas atskirkite maždaug 45–60 cm atstumu, kad būtų užtikrinta oro cirkuliacija ir augalas turėtų pakankamai vietos plėstis
Astilbių priežiūra
Laistymas
Dirvožemis turi būti nuolat drėgnas, ypač sausros metu. Astilbės mėgsta vandenį, bet nemėgsta drėgnų sąlygų, todėl užtikrinkite tinkamą drenažą, kad išvengtumėte šaknų puvinio. Mulčio sluoksnis gali padėti išlaikyti drėgmę ir slopinti piktžoles.
Tręšimas
Ankstyvą pavasarį maitinkite astilbes subalansuotomis, lėtai išsiskiriančiomis trąšomis, kai atsiranda naujų ūglių. Tai suteiks joms maistinių medžiagų, reikalingų klestėti. Taip pat gali būti naudingi organiniai produktai, tokie kaip kompostas arba gerai supuvęs mėšlas.
Genėjimas
Astilbes paprastai reikia minimaliai genėti. Po žydėjimo reikėtų nugenėti žiedus, kad augalas atrodytų tvarkingai ir formuotų naujus žiedynus. Rudenį nupjaukite lapus iki žemės lygio žiemojimui.
Kenkėjai ir ligos
Astilbės yra gana atsparios kenkėjams; tačiau jos gali būti linkusios į kai kurias problemas, pvz., miltligę, ypač esant pernelyg drėgnoms sąlygoms arba kai oro cirkuliacija yra prasta. Norėdami to išvengti, įsitikinkite, kad augalai yra tinkamai nutolę vienas nuo kito ir venkite vandens patekimo ant lapų, kai laistote augalus.
Jei susiduriate su kenkėjais, tokiais kaip šliužai ar amarai, švelniai išrinkite juos rankomis arba naudokite insekticidinį muilą.
Astilbių dalijimasis
Astilbės dalijasi kas trejus ar ketverius metus. Tai ne tik padeda kontroliuoti jų dydį, bet ir atjaunina augalus bei skatina sveikesnį žydėjimą. Geriausias laikas jas dalinti yra ankstyvas pavasaris arba ruduo.
- Padalijimo procesas
- Atsargiai kastuvu išskobkite astilbių gumulėlį.
- Švelniai padalinkite šaknis į mažesnes dalis, kurių kiekviena turi bent vieną augantį galiuką.
- Nedelsdami persodinkite arba laikykite vėsioje, sausoje vietoje, kol būsite pasiruošę sodinti.
Astilbių veislės
Galima rinktis iš kelių astilbių veislių, įskaitant:
Astilbe „Bloodstone“: žinoma dėl savo sodriai raudonų žiedų.
Astilbe japonica: pasižymi į paparčius panašia lapija ir žydi vasaros viduryje arba pabaigoje.
Astilbė ‘Montgomery’: žydi tankiai, puriai ir tamsios spalvos.
Yra įvairias rūšių, iš kurių tikrai išsirinksite geriausiai tinkančią jūsų sodo stiliui ir sąlygoms.
Taigi pabaigai, tinkamai prižiūrint, astilbės gali klestėti ir sukurti nuostabų vaizdą net pavėsingiausiuose jūsų kraštovaizdžio kampeliuose. Laikydamiesi šių astilbių sodinimo, priežiūros ir priežiūros gairių, daugelį metų galėsite mėgautis jų grožiu. Taigi griebkite sodo pirštines ir pradėkite auginti šiuos kerinčius daugiamečius augalus!