Arbūzų auginimas

Arbūzų auginimas

Arbūzai yra vasaros mėgstamiausi, gerai žinomi dėl savo sultingo saldumo ir troškulį malšinančių savybių. Tačiau auginti arbūzus 5-6 klimato zonose gali būti šiek tiek sudėtinga dėl ilgesnio auginimo. Taigi kaip užsiauginti arbūzą?

Arbūzų veislės

Prieš pradedant, labai svarbu pasirinkti tinkamą arbūzų veislę, atitinkančią jūsų klimatą. Štai keletas arbūzų, kurie klesti 5 ir 6 zonose:

  • Sugar Baby: mažas, apvalus arbūzas, kuris subręsta anksti, paprastai per 75–80 dienas.
  • Crimson Sweet: vidutinio dydžio veislė, kuri subręsta maždaug per 80–85 dienas, žinoma dėl saldaus skonio ir ryškiai raudonos minkštimo.
  • Dixie Queen: Didesnis arbūzas, kuris subręsta maždaug 85–90 dienų, pasižymintis dideliu derliumi ir puikiu skoniu.

Kada sodinti arbūzus?

Arbūzams klestėti reikalinga šilta dirva ir oro temperatūra. Kada sodinti?

  • Sėklų paleidimas patalpose:
    Pradėkite sėti sėklas patalpose likus maždaug 4–6 savaitėms iki paskutinių numatomų šalnų. 5 zonoje tai paprastai būna apie balandžio vidurį, o 6 zonoje paprastai būna nuo balandžio pabaigos iki gegužės pradžios.
    Naudokite biologiškai skaidomus vazonus, kad sumažintumėte šaknų pažeidimą persodinant.
  • Persodinimas lauke:
    Palaukite, kol praeis šalčio pavojus ir dirvožemio temperatūra sušils bent iki 21°C. Paprastai tai atsitinka maždaug gegužės pabaigoje 5 zonoje ir birželio pradžioje iki vidurio 6 zonoje.
    Idealiu atveju sodinukus persodinkite lauke vėlyvą popietę arba debesuotą dieną, kad sumažintumėte šoką.
  • Tiesioginė sėja:
    Jei norite sėti sėklas tiesiai į sodą, palaukite, kol dirvožemio temperatūra pasieks 21°C, o tai gali būti iki birželio vidurio iki pabaigos 5 zonoje ir birželio pradžioje 6 zonoje.

Kur sodinti arbūzus?

Arbūzams reikalingos optimalios sąlygos tvirtam augimui ir vaisių auginimui. Štai kaip pasirinkti geriausią vietą:

  • Saulės šviesa:
    Pasirinkite sodinimo vietą, kurioje būtų pilna saulė, idealiu atveju 6–8 valandos tiesioginių saulės spindulių kiekvieną dieną. Tai padeda augalams gaminti saldžius, kvapnius vaisius.
  • Dirvožemis:
    Arbūzai teikia pirmenybę priesmėlio arba gerai drenuojančiam dirvožemiui, kurio pH yra apie 6,0–6,8. Galite pagerinti prastą dirvožemio kokybę, įtraukdami į kompostuotą organinę medžiagą.
  • Erdvė:
    Užtikrinkite pakankamai vietos. Arbūzų augalai gali gerokai išplisti; paskirstykite apie 90–120 cm tarp kiekvieno augalo ir 180–240 cm tarp eilių.
  • Drenažas:
    Arbūzai ypač jautrūs perlaistymui, todėl venkite žemai esančių vietų, kur po gausaus lietaus gali kauptis vanduo. Pakeliamos lysvės gali būti sprendimas.

Sodinimas ir priežiūra

  • Sėjinukų persodinimas arba tiesioginis sėjimas:
    Persodindami sodinukus užkaskite iki pirmųjų tikrųjų lapų. Jei sėjate tiesiogiai, pasodinkite sėklas maždaug 3 cm gyliu.
  • Laistymas:
    Kartą per savaitę giliai laistykite sodinukus, užtikrindami, kad augalai gautų nuolatinę drėgmę, ypač žydėjimo ir derėjimo etapais. Naudokite lašelinio drėkinimo žarnas, kad vanduo nepatektų ant lapų, nes tai gali paskatinti ligas.
  • Tręšimas:
    Tręškite subalansuotomis trąšomis (pvz., 10-10-10) sodindami ir pereikite prie mažai azoto turinčių trąšų, kai žydės pradės dygti. Tai skatina vaisių vystymąsi, o ne lapų augimą.
  • Piktžolių ir kenkėjų valdymas:
    Ravėkite piktžoles, kad sumažintumėte konkurenciją dėl maistinių medžiagų ir vandens. Mulčiavimas aplink augalus gali veiksmingai slopinti piktžoles ir išlaikyti dirvožemio drėgmę. Stebėkite kenkėjus, tokius kaip agurkų vabalai ir amarai.

Arbūzų derliaus nuėmimas

Arbūzai paprastai būna paruošti derliaus nuėmimui, kai bakstelėjus girdisi tuščiaviduris garsas, odelė pasidaro blyški (nespindi), o arčiausiai vaisiaus esantis ūselis išdžiūsta. Atsargiai supjaustykite vaisius nuo vynmedžio, naudodami aštrų peilį.

Sodininkystė yra mokymosi procesas, todėl nesijaudinkite dėl nesėkmių; laikui bėgant įvaldysite arbūzų auginimo meną!