Ką sodinti šalia bijūnų: top 10
Bijūnai yra mėgstamas sodų augalas visame pasaulyje, auginamas dėl gausaus žydėjimo ir malonaus kvapo. Ryškiomis spalvomis ir turtinga istorija šie daugiamečiai augalai ne tik suteikia grožio bet kokiam kraštovaizdžiui, bet ir suteikia sodui struktūros. Tačiau norint sukurti darnesnę sodo aplinką, būtina pasirinkti tinkamus kompanioninius augalus. Kompanioninis sodinimas gali pagerinti bijūnų sveikatą, atgrasyti nuo kenkėjų ir sukurti įvairesnę bei klestinčią ekosistemą. Šiame straipsnyje apžvelgsime 15 geriausių augalų, kurie gražiai dera su bijūnais, užtikrindami, kad jūsų sodas klestės ir estetika, ir gyvybingumu. Nesvarbu, ar ieškote kontrastingų spalvų, vienas kitą papildančių tekstūrų ar naudingų kompanionų, šie augalai džiaugsis augdami šalia bijūnų.
Rožės
Rožės yra beveik bet kokios spalvos, kurią galite įsivaizduoti, ir yra viena iš populiariausių gėlių pasaulyje. Daugelio rožių veislių dydis yra įvairus, todėl puikiai tinka sode augantiems bijūnams. Nuo klasikinių baltųjų rožių iki ryškiai raudonų ir švelniai rožinių veislių – kiekvienam sodui yra rožė.
Šie klasikiniai sodo augalai yra nuostabūs bijūnų gėlių palydovai. Beveik visos sodo rožės žydi po bijūnų, todėl pasodinus jas kartu, sode atsiras prailgintas žydėjimo laikas. Jie taip pat paprastai gali bendrai naudoti drėkinimo sistemą (paprastai lašelinę).
Rožių augalai klesti tomis pačiomis sodo sąlygomis kaip ir bijūnai. Paprastai tai yra saulėta sodinimo vieta, gerai nusausinta dirva ir retai, bet giliai laistoma. Nors kai kurie gali ginčytis, kad rožes sunku auginti, jos nėra sudėtingos, kai laisvai auginamos sode. Jums gali tekti retkarčiais apipjaustyti jų stiebus.
Vėdrynai
Vėdrynai ir bijūnai gali būti puikūs kompanioniniai augalai tiems, kurie nori augalų su skirtingu žydėjimo laiku. Savo sode galima sodinti vėdrynus ankstyvo-vidurio pavasario žydėjimui, po to bijūnus vėlyvam pavasariui, o tada rožes visai vasarai.
Vėdrynai paprastai žydi pavasario pradžioje arba viduryje, o bijūnai žydi vėliau pavasarį iki vasaros pradžios. Skintų rūšių gėlių sodinimas kartu užtikrina ilgesnį nenutrūkstamo žydėjimo periodą jūsų sode, o tai suteikia panašaus atspalvio žydėjimą darnioms puokštėms. Vėdrynų yra geltonos spalvos, kurią sunku rasti bijūnuose.
Vėdrynai yra įvairių spalvų – nuo ryškių ryškių tonų iki prislopintų pastelinių atspalvių. Kadangi pavasario viduryje gėlės persidengia, vėdrynai gali papildyti didelius, vešlius bijūnų žiedus. Švelnios, daugiažiedės šiuolaikinės gėlės gražiai kontrastuoja su apvalia bijūnų žydėjimo forma, todėl jūsų sodui suteikia tekstūros ir įvairovės.
Ir vėdrynai, ir bijūnai norigerai nusausintos dirvos ir daug saulės, o ne dalinį pavėsį, todėl jie yra suderinami pagal jų auginimo poreikius.
Dekoratyviniai česnakai
Dekoratyviniai česnakai – svogūninių šeimos apvalios violetinės gėlės, žydinčios pavasarį arba vasaros pradžioje. Sferinė gėlės galvutė sudaryta iš mažyčių atskirų žiedynų. Gėlių kekės ne tik puikiai atrodo šalia bijūnų, bet ir turi svogūnų kvapą, padedantį atbaidyti kenkėjus vabzdžius ir gyvūnus.
Kai kurie dekoratyvinio česnako variantai yra ovalesni arba kaskadinės formos. Jų yra įvairių spalvų, galimos violetinės, baltos, rožinės, mėlynos ir geltonos spalvos. Šių gražių gėlių aukštis svyruoja nuo veislės.
Hortenzijos
Hortenzijos yra viena iš mėgstamiausių gėlių. Jos nuostabiai kvepia ir būna itin dideli žiedai, kai žydi. Jie būna įvairių spalvų, įskaitant baltą, violetinę, rožinę ir švelniai mėlyną, bet tuo neapsiribojant. Kai kurios veislės netgi gali pakeisti spalvą.
Įsitvirtinus juos itin lengva prižiūrėti, tačiau reguliarus laistymas nekenkia. Pasodinkite juos šalia bijūnų, kad susidarytumėte gražų pastelinį sodą, kuris prasideda pavasarį žydinčiomis bijūnų gėlėmis, o vasaros pradžioje skleidžiasi hortenzijų kekės.
Lelijos
Lelijos yra populiarus bijūnų kompanioninis augalas. Aukštesnės už bijūnus, dauguma lelijų turėtų būti sodinamos už bijūnų (nebent tai būtų labai trumpos kiliminės lelijos). Jie žydi po bijūnų ir tęs žydėjimą sode, kai bijūnai nuvys. Kitas malonus bijūnų ir lelijų dalykas yra tai, kad juos paprastai labai lengva auginti.
Viena iš populiariausių veislių yra rožinė Stargazer lelija. Tačiau galima rinktis iš daugybės skirtingų lelijų rūšių, įskaitant tigrines, kanadines, martagonines, madonos ir velykų lelijas.
Lubinai
Lubinai yra žydintys ankštinių augalų šeimos augalai su gražiais žiedų spygliais, kurie pritraukia apdulkintojus ir ištraukia azotą iš oro ir į dirvą, todėl netoliese esantys augalai gali gauti šią svarbią maistinę medžiagą.
Lubinai dažniausiai būna rausvos, violetinės arba kreminės spalvos, todėl yra daug skirtingų pasirinkimų, kad atitiktų jūsų bijūnų spalvų schemą. Lubinai paprastai būna aukštesni už bijūnus ir dažniausiai sodinami už jų.
Levandos
Levandos yra puikus bijūnų kompanionas. Mažesnes levandų veisles galima naudoti bijūnų apsidraudimui, sodinant levandas priekyje, o didesnes veisles (pvz., Grosso) galima persodinti arba sodinti už bijūnų.
Šios dailios, lieknos gėlės yra neryškios tekstūros. Dauguma jų yra violetinės spalvos, tačiau galima rinktis ir baltų veislių. Žiedlapiai yra labai maži, kai jie žydi ir auga vertikaliai. Jie turi labai unikalų kvapą ir dažnai naudojami jų aliejui. Levandos taip pat yra vienas geriausių augalų, kuriems nereikia daug vandens, net esant tiesioginiams saulės spinduliams.
Irisai (vilkdalgiai)
Barzdotieji irisai paprastai būna rožinės, raudonos, geltonos, mėlynos, violetinės ir oranžinės spalvos. Jie apibūdinami kaip raukti, o jų atokiausi žiedlapiai nusvyra, todėl atrodo, kad jie turi barzdą. Jie taip pat turi tris atsistojančius žiedlapius.
Barzdotieji vilkdalgiai yra vieni iš lengviausiai sode auginamų daugiamečių augalų. Ir jų yra labai daug veislių. Jie puikiai papildo daugumą bijūnų. O kai žiedai pražydo (ir nukirpti vilkdalgių stiebai), architektūriniai lapai suteikia sodriai žalią kontrastą su blizgančia bijūnų lapija.
Kaip ir barzdotieji vilkdalgiai, taip ir Sibiro vilkdalgiai turi ombre spalvą, todėl į juos miela žiūrėti. Ši gumulėlius formuojanti daugiametė gėlė yra geras bijūnų augalų kompanionas. Jie linkę žydėti pavasario pabaigoje arba vasaros pradžioje.
Sibiro vilkdalgiai nori daug saulės arba dalinio pavėsio. Juos lengva prižiūrėti.
Narcizai
Narcizai turi tiesiai kyšantį kūgį primenantį žiedą, apsuptą šešių žiedlapių, kurie primena saulę. Jų trimatė forma suteikia jai nuostabų patrauklumą. Geltona šių gėlių spalva suteikia bet kokiam sodui gražios spalvos.
Jie puikiai dera su bijūnais ir nereikalauja daug priežiūros, išskyrus tai, ką suteikia saulė ir lietus. Tiesiog įsitikinkite, kad jūsų vietovė nėra per drėgna, nes jiems tai nelabai patinka.
Tulpės
Tulpės yra populiarios pavasarį žydinčios svogūninės gėlės, sodinamos kartu su bijūnais. Tulpės žydi anksti – pavasario viduryje, baigdamos savo žydėjimo sezoną, kol bijūnai pradeda žydėti. Bijūnų lapija taip pat gerai užmaskuoja po žydėjimo likusius geltonuojančius tulpių lapus.
Taigi kartu su bijūnai dera gana daug gėlių, kurios gali prailginti žydėjimo periodą ir papildyti bijūnus savo spalvomis ir tekstūromis. Belieka išsirinkti kas patinka.