Pomidorų auginimas
Pomidorai – viena populiariausių daržovių, kurios gali būti auginamos tiek atvirame grunte, tiek šiltnamiuose. Šie sultingi vaisiai ne tik gardūs, bet ir gausūs vertingų maistinių medžiagų šaltiniai. Tačiau norint užsiauginti derlių, reikia žinoti keletą svarbių dalykų. Šiame straipsnyje aptarsime pomidorų auginimo subtilybes: nuo daigų išauginimo iki derliaus nuėmimo. Taip pat pateiksime patarimų, kaip išvengti dažniausiai pasitaikančių ligų ir kenkėjų antpuolių.
Pomidorų daigų auginimas
Pomidorų auginimo procesą reikėtų pradėti nuo kokybiškų daigų išauginimo. Tam tinkamos sąlygos yra būtinos, nes nuo jų priklausys tolimesnis augalų vystymas.
Daigų sėjos paruošimas
Pirmiausia reikia parinkti tinkamą sėklų partiją. Geriausia rinktis patentuotas, hibridines veisles, kurios yra atsparios ligoms ir klimato iššūkiams. Prieš sėją sėklas galima apdoroti specialiais preparatais, padedančiais apsisaugoti nuo grybinių ligų.
Daigams auginti naudokite specialius konteinerius ar dėžutes su drenažo angomis apačioje. Užpildykite juos universaliu arba specialiai daigams skirtu substratu. Prieš pat sėją, substratą sudrėkinkite šiltu vandeniu.
Daigų sėja ir auginimas
Pomidorų sėklas dėkite į substratuotus konteinerius maždaug 1 cm gyliu, išlaikydami 3-5 cm atstumą tarp jų. Padengę plona substrato danga, konteinerius perkelkite į šiltą vietą, kur temperatūra siektų apie 25°C. Šioje aplinkoje sėklos sudygs per 4-7 dienas.
Vos paskleidusiems pirmąsias skilčialapio žiedlapius, sumažinkite temperatūrą iki 18-20°C ir palikite augaluose šviesos šaltinį. Pasirodžius pirmiesiems tikriesiems lapeliams, daigelius reikia išpikuoti į atskirus indelius su didesne substratu užpildyta talpa. Šioje stadijoje jau galite tręšti daigus lengvomis azoto trąšomis.
Daigų paruošimas sodinimui
Prieš sodinimą, pomidorų daigelius reikia pripranti prie žemesnės temperatūros. Dienomis palaikykite 18-20°C, o naktimis – 14-16°C. Taip pat būtina užtikrinti pakankamą vėdinimą ir drėkinimą.
Geriausius, stipriausius daigelius atrinkite sodinimui. Jie turėtų būti apie 25-30 cm aukščio, su tamsiai žaliais lapais ir tvirtomis šaknimis. Pražydusių ar jau su užmegztais vaisiais daigų geriau nesodinti, nes jie bus silpnesni ir duos mažesnį derlių.
Pomidorų auginimas šiltnamyje
Šiltnamiai yra puiki vieta pomidorams auginti, nes čia galima kontroliuoti aplinkos sąlygas ir pratęsti derliaus sezoną. Tačiau prieš sodinant reikia tinkamai paruošti šiltnamį ir gruntą.
Šiltnamio paruošimas
Pirmiausia būtina dezinfekuoti šiltnamį. Tam tinkamas vario sulfato tirpalas, kuriuo reikėtų aplaistyti žemės paviršių. Taip pat galima naudoti sieros dūmadėžes konstrukcijų ir dangos dezinfekcijai.
Jeigu pomidorai toje pačioje vietoje auginami keletą metų iš eilės, rekomenduojama pakeisti viršutinį 10-12 cm žemės sluoksnį. Reguliariai atnaujinant gruntą, mažėja ligų ir kenkėjų plitimo rizika.
Prieš sodinimą būtina paruošti ir šiltnamio gruntą. Iškaskite apie 40 cm pločio ir gylio griovius, kurių šonus apjuoskite juoda plėvele. Užpildykite juos paruoštu dirvožemio mišiniu iš šiltnamio žemės, durpių ir kompostuotų medžiagų. Į šį mišinį įterpkite azoto, fosforo ir kalio trąšų.
Pomidorų sodinimas
Pomidorų daigus sodinkite eilėmis, išlaikydami 60-70 cm atstumą tarp jų. Tarp eilių palikite apie 1,5 m pločio takus. Daigus guldykite į paruoštus griovius, apkasę žeme iki pusės stiebo ilgio. Taip skatinsite šaknijimąsi ir maistinių medžiagų įsisavinimą.
Pirmąsias 2-3 savaites po sodinimo palaikykite šiek tiek aukštesnę 20°C temperatūrą. Vėliau galite sumažinti iki 18-20°C dieną ir 14-16°C naktį.
Pomidorų formavimas ir rišimas
Siekiant gausaus derliaus, pomidorus būtina formuoti. Paliekite vieną pagrindinį stiebą ir šalinkite visas šonines atžalas. Ant stiebo palikite 6-8 kekių, o viršūnę nukirpkite, kai užsimezga paskutinė kekė. Taip paskirstysite augalo energiją vaisių brandinimui.
Aukštaūgius pomidorus reikia rišti prie atramų. Tam naudokite specialias grandines, vielas ar kuolus. Pomidorus rišti pradėkite praėjus 2-3 savaitėms po sodinimo.
Pomidorų priežiūra šiltnamyje
Norint užauginti gausų ir kokybišką derlių, reikalinga nuolatinė pomidorų priežiūra. Ji apima tinkamą laistymo, tręšimo, genėjimo ir ligų prevencijos režimą.
Laistymas ir drėkinimas
Pomidorai yra jautrūs netinkamam laistymui, todėl svarbu išlaikyti tinkamą drėgmės balansą. Geriausia laistyti ryte arba vakare, naudojant 20-22°C temperatūros vandenį. Vandens turi patekti tik į šaknis, bet ne ant lapų.
Laistymo dažnumas priklauso nuo grunto sudėties ir oro sąlygų. Vidutiniškai pomidorus reikėtų laistyti 1-2 kartus per savaitę, tačiau stebėkite augalus ir neleiskite žemei visiškai išdžiūti tarp laistymo kartų.
Šiltnamio vėdinimas ir oro drėkinimas taip pat yra svarbūs veiksniai. Aukšta temperatūra ir sausa aplinka gali sutrikdyti žydėjimą ir vaisių mezgimąsi. Todėl reguliariai vėdinkite šiltnamį ir purkškite vandeniu žiedynus bei lapus.
Tręšimas ir mulčiavimas
Pomidorai yra reiklūs maisto medžiagoms, todėl reguliarus tręšimas yra būtinas norint gauti gausų derlių. Pirmą kartą pomidorus tręškite praėjus 10-12 dienų po sodinimo, naudodami kompleksines fosforo ir kalio trąšas.
Vėliau, kas 7-14 dienų, tręškite azoto turinčiomis trąšomis arba natūraliais preparatais: pelenų, mielių, kiaušinių lukštų ar dilgėlių užpilais. Taip pat galite mulčiuoti žemę šviežia žole, nes tai ne tik mažins piktžolių atsiradimą, bet ir tręš dirvožemį.
Genėjimas ir lapų pašalinimas
Siekiant geresnės oro cirkuliacijos ir efektyvesnio energijos paskirstymo, būtina genėti pomidorų lapus ir šakeles. Apatinius lapus, kurie liečiasi su žeme, šalinkite iškart po sodinimo. Vėliau, kai pomidorai pradės žydėti, nuolat pašalinkite apatines šakeles ir lapus žemyn iki pirmųjų kekių.
Taip pat svarbu nepersodinti pomidorų per tankiai ir užtikrinti pakankamą atstumą tarp jų, kad netrukdytų vienas kitam augti.
Ligų ir kenkėjų prevencija
Net ir tinkamai prižiūrint, pomidorai gali būti užpulti ligų ir kenkėjų. Dažniausiai pasitaikančios ligos yra pilkasis puvinys, rudasis lapų pelėsis, viršūninis puvinys ir fitoftorozė (pomidorų maras). Šių ligų plitimą galima sulėtinti gerinant šiltnamio vėdinimą, pašalinant pažeistus augalus ir profilaktiškai purškiant fungicidais.
Taip pat svarbu stebėti, ar pomidoruose neatsirado kenkėjų, tokių kaip amarai, tripučiai ar nematodai. Juos galima naikinti biologinėmis ir cheminėmis priemonėmis.
Pomidorų derliaus nuėmimas
Kai pomidorų vaisiai pradeda rausti, laikas juos skinti. Neskubėkite ir palaukite, kol vaisiai visiškai prinoks ant stiebo. Skinant pomidorus skatinamas greitesnis likusių vaisių augimas ir didesnis derlius.
Prinokusius pomidorus sudėkite į dėžutes ar krepšius ir perkelkite į vėsią, tamsioje vietą, kur jie galės toliau nokti. Prinokę pomidorai išlaiko skonį ir vertingas maistines savybes ilgesnį laiką nei pernokę.
Pomidorų veislių įvairovė
Rinkdamiesi pomidorų veisles, atsižvelkite į jų atsparumą ligoms, derlingumą ir augimo ypatybes. Šiltnamiams tinka tiek stambių, mėsingų vaisių, tiek smulkių vyšninių ar slyvinių pomidorų veislės.
Štai keletas Lietuvoje populiarių ir sėkmingai auginamų pomidorų veislių:
- Raissa F1 – ankstyva, stambių (150-170 g), apvalių vaisių veislė.
- Sandoline H – vidutinio stambumo (160-180 g), intensyvios raudonos spalvos, kieti vaisiai.
- Carmello F1 – minkštesnių, labai skanių, didelių (160-180 g) vaisių veislė.
- Panekra H – derlinga, stambių (250-300 g), briaunuotų vaisių veislė.
- Boderin F1 – geros kokybės, vidutinių (140-150 g) vaisių veislė.
- Baribin H – skanių, blizgančių mažų pomidorėlių veislė.
- Chibli H – vidutinio ankstumo, slyvinių pomidorų veislė auginti atvirame grunte.
Taip pat yra naujų hibridinių veislių, tokių kaip Arawak F1 (labai skanūs „jaučio širdies” formos vaisiai), Bambello H (oranžiniai vynuoginiai pomidorai) ar Kumato (juodųjų pomidorų veislės).
Rinkdamiesi veisles, atsižvelkite į savo poreikius ir pomidorų paskirties specifiką.